Vijesti

 
Vodovod grada Vukovara: 7 kilometara novih cjevovoda za 1.000 novih korisnika 

 

10. studenoga 2016.

U sklopu radova na proširenju i rekonstrukciji vodoopskrbnog sustava, tvrtka Vodovod grada Vukovara danas u uporabu pušta više od 7 kilometara novoizgrađenih spojnih vodoopskrbnih cjevovoda vrijednih gotovo 2,65 milijuna kuna.

Spojni cjevovod Raskrižje – Vera, duljine 2.177 metra dobio je uporabnu dozvolu početkom srpnja a vrijedan je 848.000 kuna dok je cjevovod Bobota – Pačetin dugačak 4.833 metara i vrijedan 1,8 milijuna kuna a uporabna dozvola izdana je sredinom rujna. Ovi cjevovodi ključan su element novog sustava vodoopskrbe koji će po prvi puta omogućiti priključivanje na sustav javne vodoopskrbe za više od tisuću novih korisnika. Naime prema popisu stanovništva iz 2011. godine naselje Pačetin broji 548 stanovnika a naselje Vera 458 stanovnika.

Kao i ostale radove na vodoopskrbi i odvodnji u perifernim naseljima grada Vukovara, cjevovode Raskrižje – Vera i Bobota – Pačetin izvodila je zajednica ponuditelja predvođena tvrtkom Eurco d.d. iz Vinkovaca a u zajednici još sudjeluju dvije vinkovačke tvrtke Izgradnja-VVK d.o.o. i AMM d.o.o. te tvrtka Osijek-Koteks d.d..

Spomenuti cjevovodi izgrađeni su u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“, najvećeg infrastrukturnog projekta u Vukovarsko-srijemskoj županiji, vrijednog gotovo 362 milijuna kuna a kojeg Europska unija sufinancira s više od 70 posto iznosa.

 
Vodovod grada Vukovara dobio vozila vrijedna preko 4,3 milijuna kuna 

 

04. studenoga 2016.

Dana 28. listopada 2016. u prostorima gradske uprave Grada Vukovara u 10 sati održana je svečanost primopredaje specijalnih, radnih i transportnih vozila nabavljenih u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ koji je u punom jeku.

Tvrtka „Vodovod grada Vukovara“ od danas je bogatija za sedam vozila nabavljenih u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“. Riječ je o specijalnim, radnim i transportnim vozilima ukupne vrijednosti 4.334.789,87 kuna (bez PDV-a) a koja su direktorici tvrtke Milici Zebec svečano predana u gradskoj upravi Grada Vukovara.

Riječ je o autocisterni za pitku vodu, dva hidraulična bagera, rovokopaču-utovarivaču, dva vozila za prijevoz radnika i materijala te kamionu-kiperu. Navedenih sedam vozila tijekom svečanosti bilo je izloženo ispred zgrade gradske uprave, a njihova ukupna vrijednost iznosi više od 4,3 milijuna kuna (bez PDV-a).

Tvrtka „Agra trgovina“ iz Zagreba isporučila je autocisternu za pitku vodu, tvrtka „PK-Palfinger kran d.o.o.“ iz Škrljeva isporučila je dva hidraulična bagera te rovokopač-utovarivač dok je tvrtka „AutoHrvatska prodajni servisni centri“ iz Hrvatskog Leskovca isporučila dva vozila za prijevoz radnika i materijala te kamion-kiper. Tijekom sljedećeg mjeseca očekuje se isporuka i preostala dva naručena vozila, a riječ je o specijalnom kombiniranom vozilu za čišćenje kanalizacijskih cijevi i slivnika te transportnom vozilu do 3,5 t nosivosti-kiperu. Vrijednost ova dva još neisporučena vozila 3.205.000,00 kuna (bez PDV-a). Po isporuci ovih dvaju vozila Vodovod grada Vukovara d.o.o. imat će nova vozila i strojeve ukupne vrijednosti više od 7,5 milijuna kuna (bez PDV-a).

Na svečanosti primopredaje, uz gradonačelnika Vukovara Ivana Penavu, direktoricu Vodovoda grada Vukovara Milicu Zebec i direktora tvrtki isporučitelja spomenutih vozila, nazočni su bili i pomoćnik ministra regionalnog razvoja i fondova Europske unije Dragan Jelić, generalni direktor Hrvatskih voda, Zoran Đuroković te drugi uzvanici.

Nazočni su se u svojim obraćanjima pohvalno izjasnili o napretku ovog infrastrukturnog projekta čija je provedba u punom jeku, a zahvaljujući kojem će grad Vukovar i općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja dobiti modernu vodnokomunalnu infrastrukturu kakvu zaslužuju, poboljšat će se i kvaliteta života i zdravlje ljudi, zaštititi i očuvati okoliš te će se uskladiti odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda s domaćim i EU propisima. Po završetku projekta 2018. godine očekuje se da će pokrivenost sustavom odvodnje na području provedbe narasti na visokih 96 posto, a sustavom vodoopskrbe na 97 posto.

„Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ najveći je infrastrukturni projekt u Vukovarsko-srijemskoj županiji, vrijedan gotovo 362 milijuna kuna a Europska unija sufinancira provedbu ovog projekta s više od 70 posto iznosa.

 
Počela izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara 

 

27. rujna 2016.

Izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) s područja grada Vukovara i okolnih općina jedan je od najvažnijih zahvata u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ koji je u punom zamahu. Podsjetimo, ovaj projekt vrijedan gotovo 362 milijuna kuna, provodit će se do 2018. godine a Europska unija sufinancira njegovu realizaciju s više od 70 posto ukupne vrijednosti projekta.

Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda bit će smješten na lokaciji Petri Skela uz desnu obalu Dunava te će imati kapacitet pročišćavanja za približno 42.100 ekvivalent stanovnika. Ugovor za izgradnju ovog uređaja potpisan je u lipnju 2015. godine sa zajednicom izvođača radova koju čine osječka tvrtka Gradnja i vinkovačka tvrtka Sokol. S realizacijom ugovora, vrijednog više od 118 milijuna kuna (bez PDV-a), krenulo se u srpnju 2015. a dinamika predviđa duljinu trajanja ugovora od 49 mjeseci od čega 29 mjeseci za projektiranje i gradnju samog uređaja, 6 mjeseci pokusnog rada, mjesec dana za izdavanje potvrde o preuzimanju, 12 mjeseci za razdoblje za obavještavanje o eventualnim nedostacima te još mjesec dana za izdavanje potvrde o urednom ispunjenju ugovora.

Sama izgradnja uređaja podijeljena je u tri etape a trenutno se izvode radovi u sklopu prve etape za koju je ishođena građevinska dozvola a koja uključuje izgradnju obaloutvrde, uređenje platoa UPOV-a i zaštitnog (tzv. gabionskog) zida.

S obzirom da je lokacija uređaja izložena plavljenju, potrebno je izvesti radove i odgovarajuće vodne građevine za zaštitu od plavljenja i osiguranje stabilnosti obale Dunava. Zaštita lokacije od djelovanja visokih voda izvodi se nasipavanjem platoa i izgradnjom nove obaloutvrde koja će se uklopiti u već postojeću gradsku obaloutvrdu koja je izvedena uzvodno. Radove izvodi tvrtka Hidrogradnja iz Osijeka a oni uključuju:

Nakon ovih radova slijedi druga etapa (izgradnja pristupnog puta i samog uređaja) te treća etapa (izgradnja glavnog dovodnog kanala). Po dovršetku izgradnje ovog uređaja zahvaljujući najvišem stupnju pročišćavanja, poboljšat će se razina zaštite i očuvanja okoliša, posebice rijeke Dunav te će se dodatno unaprijediti usluga odvodnje otpadnih voda dok će pročišćavanje biti usklađeno sa svim hrvatskim i europskim propisima.

 
Projekt „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ 
-napredak provedbe

26. rujna 2016.

„Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ iznimno je značajan infrastrukturni projekt kroz koji će, po njegovom dovršetku, grad Vukovar i općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja dobiti modernu vodnokomunalnu infrastrukturu kakvu zaslužuju a poboljšat će se i kvaliteta života i zdravlje stanovništva na tom području, zaštitit će se i očuvati okoliš te će se uskladiti odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda na ovom području s domaćim i EU propisima. Projekt ukupne vrijednosti 361 milijun kuna Europska unija sufinancira s preko 70 posto, dok u preostaloj, domaćoj komponenti sufinanciranja Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatske vode sudjeluju sa po 43,33 % dok preostali iznos pokrivaju grad Vukovar te općine Bogdanovci, Borovo i Trpinja.

Radovi na projektu izvode se u sklopu tri ugovora, potpisana u lipnju prošle godine. Prvi ugovor odnosi se na rekonstrukciju i sanaciju sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima grada. Predviđena duljina trajanja ovog ugovora iznosi 37 mjeseci. Ovaj ugovor vrijedan 111,4 milijuna kuna izvodi konzorcij šest hrvatskih tvrtki predvođenih vinkovačkom tvrtkom Sokol.

Vezano uz rekonstrukciju i sanaciju odvodnje, projektom se zahvaća područje od naselja Lužac i područja pristaništa na Dunavu sa sjeverne strane pa sve do južnog dijela sliva koji obuhvaća područje Sajmišta te na istoku područje Petri Skela i Mitnica. Radovi se izvode na 18 lokacija te je dosad realizirano oko 40 % radova pri čemu su kombinirane metode sa i bez raskopavanja ulica. Tijekom ovog mjeseca (rujan) trebali bi biti dovršeni radovi na sanaciji postojećih kanalizacijskih cjevovoda u sljedećim ulicama: Dore Pejačević, Ilirska, Bagrema, Orahovička, I. Kršnjavoga, Šokačka, Nad prugom, Zagorska, A.M. Reljkovića, E.Kvaternika i A. Hilla, Vlahe Bukovca, Kralja Petra Svačića, Solidarnosti. U ulicama Marka Marulića, Kneza Domagoja, Voćinskoj, Zagrebačkoj i Splitskoj ulici u Vukovaru izvođač radova završio je kompletne radove uključujući i završne radove uređenja prometnih površina. U ovim ulicama očekuje se uskoro provođenje tehničkog pregleda.

Kada je riječ o izgradnji novog sustava odvodnje, dosad je postavljeno preko 80 % ukupne dužine planiranih tlačnih cjevovoda a tijekom ljetnih mjeseci dovršeni su radovi na postavljanju kanala u ulicama Vile Velebita i Augusta Cesarca te u dijelu ulice Budžak, Milke Trnine, Franje Kuhača, Kneza Višeslava, Srijemska, H.V. Hrvatinića, Pakračka i Slobode u Borovu naselju.

Radovi vezani uz vodoopskrbu odvijaju se ponešto sporijom dinamikom te je do sada izvedeno nešto više od 30 % planiranih aktivnosti od čega su posljednji završeni radovi na sanaciji vodoopskrbne mreže u ulicama: Kriva Bara, Kolodvorska, Slobode, S. Filipovića, Budžak, Đergajska, H.V. Hrvatinića i Pakračka.

Drugi ugovor odnosi se na izgradnju vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje u perifernim naseljima grada Vukovara i traje 42 mjeseca. Posao vrijedan 97,5 milijuna kuna, također provodi konzorcij domaćih tvrtki, predvođenih vinkovačkom tvrtkom EURCO. Radovi u sklopu ovog ugovora mogu se grupirati u četiri komponente:

Radovi teku u cijelosti planiranom dinamikom te se u Svinjarevcima gotovost radova na sanaciji vodovodne mreže procjenjuje na 30 %, u Petrovcima na 50 % dok je gotovost u Bogdanovcima čak 80 %. Ujedno očekuje se uporabna dozvola za spojni cjevovode Bobota-Pačetin dok je za spojni cjevovod Raskrižje – Vera ista ishođena. Nadalje, u visokom stupnju realizacije su i radovi na izgradnji sustavu odvodnje u Borovu i Bogdanovcima. U sklopu ovog ugovora su i radovi izgradnje kanalizacije u naselju Lipovača gdje se trenutno izvode pripreme za završne radove kako bi se mogao provesti tehnički pregled.

Početkom rujna započeli su dugo očekivani radovi na izgradnji vodospreme. Ukupna vrijednost ugovorenih radova je veća od 13,7 milijuna kuna. Izgradnjom ovoga novog rezervoara kapaciteta 3000 m3 bit će omogućena neprekidna opskrba vodom i za vrijeme nemogućnosti rada pogona za proizvodnju vode,u periodu od 8 sati što se smatra minimalno potrebnim kapacitetom za gradski sustav. Samim time kompletan vodoopskrbni sustav grada Vukovara postati će još pouzdaniji. Trenutno se na lokaciji buduće vodospreme koja se gradi uz postojeće objekte pogona za proizvodnju vode izvode zemljani radovi iskopa i osiguranja zaštite građevinske jame. Sama izgradnja sastoji se od izgradnje objekta vodospreme, crpne stanice za pranje sekundarnih filtra, stanice za dezinfekciju vode i cjevovoda kojima će nova vodosprema biti povezana sa postojećim sustavom pogona za proizvodnju vode.

Završetak radova izgradnje vodospreme i puštanje u rad očekuje se u ljeto 2017.godine

Posljednji, treći ugovor o radovima u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ odnosi se na novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) grada Vukovara najvišeg stupnja pročišćavanja kojeg će graditi osječka tvrtka Gradnja i vinkovačka tvrtka Sokol. Ugovor vrijedan 147,7 milijuna kuna predviđa 21 mjesec za građenje, testiranja prije i pri puštanju u rad te puštanje postrojenja kapaciteta približno 42.000 ekvivalent stanovnika u pogon.

Postrojenje UPOV-a je na lokaciji Petri Skela a ugovorni radovi uključuju projektiranje, ishođenje potrebnih dozvola i suglasnosti, nabavu, izgradnju, dovršenje, testove po dovršetku, puštanje u rad, pokusni rad, tehnički pregled, obuku osoblja Naručitelja, ishođenje uporabne dozvole i testove nakon dovršetka za postrojenje, pripremne terenske radove te izgradnju riječne obaloutvrde i nasipavanje terena. Izvođač je ishodio izmjenu lokacijske dozvole kojom je izgradnja podijeljena na tri faze:

I. etapa-izgradnja obaloutvrde, uređenje platoa UPOV-a i gabionski zid

II.etapa-izgradnja pristupnog puta i UPOV

III.etapa-izgradnja glavnog dovodnog kanala

Za I. etapu izgradnje izvođač je ishodio građevinsku dozvolu te se početak izgradnje očekuje krajem rujna.

 
Realizacija Projekta Vukovar 

 

12. veljače 2016.

U 2016. godini nastavljeni su radovi u sklopu Projekta poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture grada Vukovara.

U sklopu ugovora Rekonstrukcija i sanacija sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara trenutno se izvode radovi na izgradnji sustava javne odvodnje u ulici Vile Velebita i ulici Augusta Cesarca. U ulicama Kriva Bara, Kolodvorska, Slobode, Stjepana Filipovića, Budžak, Đergajska, H. V. Hrvatinića i Pakračka izvode se radovi sanacije vodoopskrbne mreže. Uz navedeno očekuje se i završetak radova na izgradnji kanalizacije u Ulici Kneza Domagoja, Ulici Marka Marulića i Voćinskoj ulici.

U sklopu ugovora Izvođenje radova u perifernim naseljima grada Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje nastavljeni su radovi na izgradnji kanalizacije u naseljima Lipovača i Bogdanovci, dok su u naselju Borovo započeli radovi na izgradnji sustava javne odvodnje.

Radovi na izgradnji spojnih cjevovoda raskrižje Vera i Bobota-Pačetin su završeni te se očekuje tehnički pregled izvedenih radova.

 
Pregled ostvarenog tijekom 2015. u sklopu Projekta Vukovar 

 

15. prosinca 2015.

S obzirom da se bliži kraj godine u kojoj je Vodovod grada Vukovara započeo s realizacijom projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“, vrijedi prikazati što je sve u proteklih nekoliko mjeseci učinjeno u sklopu projektnih ugovora.

Podsjetimo, u lipnju ove godine potpisana su tri projektna ugovora i to: ugovor o radovima na rekonstrukciji i sanaciji sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima grada zatim ugovor koji se odnosi na izvođenje radova u perifernim naseljima grada Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje te ugovor vezan uz novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara i okolnih općina.

Ukupna vrijednost do sada izvedenih radova u sklopu ugovora „Rekonstrukcija i sanacija sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara“ iznosi 3.303.625,79 kuna a dosad su realizirani:

U sklopu ugovora „Izvođenje radova u perifernim naseljima grada Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje“ do sada su izvedeni radovi ukupne vrijednosti 4.827.914,12 kuna. Ovdje spadaju:

 
Realizacija Projekta Vukovar napreduje sukladno planiranoj dinamici 

 

05. studenog 2015.

U sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ odnosno projektnog ugovora o radovima "Rekonstrukcija i sanacija sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara“ radovi se nastavljaju prema planiranoj dinamici.

U sklopu sanacije postojećih kanalizacijskih cjevovoda u gradskim ulicama: Našička, Lovaska, Šarengradska, Najpar Bašče i Velika Skela do sada je izvedeno 250 metara cjevovoda (metodom bez raskopavanja).

Izvršeni su i pripremni radovi za rekonstrukciju kolektora u ulicama Bogdanovačka, Duga, Nova, Islandska, SR Njemačke, Dragovoljaca HOS-a i Jelene Kotromanić te se kroz desetak dana (točnije 16. studenog) očekuje početak radova na saniranju cjevovoda, također metodom bez raskopavanja.

U Voćinskoj ulici, Ulici Kneza Domagoja i Ulici Marka Marulića položen je cjevovod u ukupnoj planiranoj dužini te preostaje izrada spojnih okana s postojećim sustavom i asfaltiranje kolnika.

Krajem listopada započeli su i radovi na izgradnji kanalizacije I. etape zone D u Vukovaru koja obuhvaća ulice: Srijemska, Slobode, Franje Kuhača, Milke Trnine a u sklopu izgradnje kanalizacije II. etape zone D, koja obuhvaća dio ulice Franje Kuhača, ulicu kneza Višeslava, dio ulice Milke Trnine, Budžak, H. V. Hrvatinića i Pakračku do sada je izvedeno 750 metara cjevovoda.

U sklopu ugovora „Izvođenje radova u perifernim naseljima Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje“ u naselju Lipovača položeno je oko 1.200 metara tlačnog kanalizacijskog cjevovoda a početak polaganja gravitacijskog cjevovoda očekuje se sljedećeg tjedna. U naselju Bogdanovci do sada je izvedeno oko 200 metara gravitacijskog cjevovoda kanalizacije.

Za kraj valja spomenuti i radove na spojnim cjevovodima; radovi na cjevovodu Raskrižje – Vera su završeni te se očekuje tehnički pregled dok su na cjevovodu Bobota – Pačetin radovi još u tijeku i do sada je izvedeno oko 2.400 metara vodoopskrbe.

 
Otvaranje radova na sustavu odvodnje 

 

06. listopada 2015.

Kao što je prije nekoliko dana i najavljeno, danas su započeli radovi na novim lokacijama u sklopu projekta „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture grada Vukovara“. U sklopu ugovora o radovima "Rekonstrukcija i sanacija sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara" započeli su radovi na izgradnji kanalizacije II. etape zone „D“ u Vukovaru koja obuhvaća ulice: Franje Kuhača, kneza Višeslava, Milke Trnine, Budžak, H. V. Hrvatinića i Pakračku. Vrijednost ovih radova iznosi 2,3 milijuna kuna bez PDV-a, a izvodi ih vinkovačka tvrtka Sokol. Planirani završetak ovih radova je travanj 2016. godine.

Nakon pripreme cjevovoda, započeli su i gotovo milijun kuna (bez PDV-a) vrijedni radovi na sanaciji postojećih kanalizacijskih cjevovoda u ulicama: Našička, Lovaska, Šarengradska, Najpar Bašče i Velika skela u Vukovaru. Radovi se izvode metodom bez raskopavanja, a završetak se očekuje do sredine siječnja sljedeće godine. Financijski najvrjedniji svakako su radovi na rekonstrukciji kanalizacije u ulicama: Bogdanovačka, Duga, Nova, Islandska, SR Njemačke, Dragovoljaca HOS-a i Jelene Kotromanić.

Ukupna vrijednost ovih radova iznosi gotovo 7,8 milijuna kuna, a radovi će se odvijati kombiniranjem metoda bez raskopavanja i s raskopavanjem. Radovi koji se izvode metodom bez raskopavanja prema planovima bi trebali biti dovršeni do siječnja sljedeće godine, dok će radovi koji uključuju raskopavanje potrajati do siječnja 2017. godine.

U sklopu ugovora o „Izvođenju radova u perifernim naseljima Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje“ danas su započeli i radovi na izgradnji kanalizacije u naselju Lipovača. Ovi radovi vrijedni cca 4,4 milijuna kuna trebali bi biti završeni do lipnja sljedeće godine, a dio su ugovora ukupne vrijednosti veće od 78 milijuna kuna (bez PDV-a), kojeg provodi konzorcij hrvatskih tvrtki predvođen vinkovačkom tvrtkom EURCO.

 
Gradonačelnik Penava obišao radove na poboljšanju vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara 

 

30. rujna 2015.

Gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava obišao je, u pratnji direktorice „Vodovoda grada Vukovara“ Milice Zebec te predstavnika izvođača radova, tvrtke „Sokol“, gradilišta na kojima su nedavno započeli radovi u sklopu projekta „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“.

Riječ je o radovima na ugovoru "Rekonstrukcija i sanacija sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara", točnije o izgradnji kanalizacije u Voćinskoj ulici, Ulici Kneza Domagoja i Ulici Marka Marulića.

Ukupna vrijednost spomenutog ugovora iznosi više od 89 milijuna kuna (89.145.472,75 bez PDV-a) a vrijednost radova koji su bili predmet današnjeg obilaska iznosi približno 680 tisuća kuna. Očekuje se kako će radovi na ovoj mikrolokaciji a koji su započeti krajem kolovoza, biti dovršeni do kraja ove godine.

Tijekom obilaska gradonačelnik Penava je iskazao zadovoljstvo početkom radova na ovom projektu od iznimne važnosti za grad i okolne općine a direktorica Vodovoda grada Vukovara najavila je skorašnje otvaranje radova na još tri lokacije. Tako će već u listopadu započeti radovi na izgradnji kanalizacije II. etape zone D u Vukovaru koja obuhvaća ulice: Franje Kuhača, kneza Višeslava, Milke Trnine, Budžak, H. V. Hrvatinića i Pakračku. Vrijednost ovih radova iznosi 2,3 milijuna kuna bez PDV-a a također ih izvodi vinkovačka tvrtka Sokol. Planirani završetak ovih radova je travanj 2016. godine.

Gotovo milijun kuna (bez PDV-a) bit će vrijedni radovi na sanaciji postojećih kanalizacijskih cjevovoda u ulicama: Našička, Lovaska, Šarengradska, Najpar Bašča i Velika skela u Vukovaru. Radovi će se izvoditi metodom bez raskopavanja a završetak se očekuje do sredine siječnja sljedeće godine. Financijski najvrjedniji bit će radovi na rekonstrukciji kanalizacije u ulicama: Bogdanovačka, Duga, Nova, Islandska, SR Njemačke, Dragovoljaca HOS-a i Jelene Kotromanić. Ukupna vrijednost ovih radova iznosi gotovo 7,8 milijuna kuna a radovi će se odvijati kombiniranjem metoda bez raskopavanja i s raskopavanjem.

Svi ugovori koji omogućuju provedbu radova u sklopu ovog projekta potpisani su sredinom lipnja ove godine a uz rekonstrukciju i sanaciju sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima Vukovara, riječ je još o izvođenju radova u perifernim naseljima grada Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje te o izgradnji novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara. Radove u sklopu sva tri ugovora izvodit će konzorciji domaćih tvrtki.

„Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture grada Vukovara“ najveći je infrastrukturni projekt u Vukovarsko-srijemskoj županiji, vrijedan gotovo 362 milijuna kuna te uz grad uključuje i susjedne općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja. Europska unija sufinancira provedbu ovog projekta sa više od 70 posto iznosa.

Dovršetkom ovog projekta grad Vukovar i općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja dobit će modernu vodno-komunalnu infrastrukturu kakvu zaslužuju a poboljšat će se i kvaliteta života i zdravlje ljudi, zaštititi i očuvati okoliš te uskladiti odvodnja i pročišćavanje otpadnih voda s domaćim i EU propisima. Prvenstveno se to odnosi na značajno povećanje priključenosti stanovništva na sustav odvodnje koje trenutno iznosi 63 %, dok je pokrivenost područja sustavom odvodnje nedovoljnih 66 %. Po završetku projekta 2018. godine priključenost bi trebala biti povećana na 86 % dok bi pokrivenost sustavom trebala narasti na visokih 96 %.

 
Započeli radovi na projektu Vukovar  

 

24. kolovoza 2015.

Tijekom ljetnih mjeseci započeli su projektni radovi na više lokacija. Tako su u srpnju započeli pripremni radovi (ispiranje i snimanje cjevovoda) za potrebe sanacije cjevovoda metodom bez raskopavanja za rekonstrukciju kolektora u ulicama Bogdanovačka, Duga, Nova, Islandska, SR Njemačke, Dragovoljaca HOS-a te Ulici Jelene Kotromanić u Vukovaru.

Tijekom kolovoza otvoreni su i radovi vezani uz izgradnju spojnog cjevovoda raskrižje – Vera te na izgradnji kolektora u Voćinskoj ulici, Ulici kneza Domagoja i Ulici Marka Marulića.

Također, započeti su i pripremni radovi (ispiranje i snimanje cjevovoda) za potrebe sanacije postojećih cjevovoda metodom bez raskopavanja u vukovarskim ulicama Našička, Lovaska, Šarengradska, Najpar Bašće i Velika Skela.

U tijeku je i priprema glavnog projekta postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara na temelju kojega će biti izdana građevinska dozvola prema kojoj se može pristupiti izvođenju radova.

Nadzor nad svim projektnim radovima provode tvrtke Safege i Institut IGH.

 
 
Potpisani ugovori vrijedni 356,7 milijuna kuna 

 

12. lipnja 2015.

Direktorica komunalnog poduzeća „Vodovod grada Vukovara“ Milica Zebec potpisala je danas s predstavnicima izvođača radova u Gradskoj vijećnici grada Vukovara tri ugovora vezana uz projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture grada Vukovara“ čime se omogućava početak izvođenja radova na ovom značajnom infrastrukturnom projektu za grad Vukovar i susjedne općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja. Na svečanosti su bili nazočni i ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina te izaslanstvo Hrvatskih voda predvođeno zamjenikom generalnog direktora Sinišom Kukićem.

Potpisani ugovori ukupne su vrijednosti 356,7 milijuna kuna (s PDV-om) što je velika većina od ukupnog iznosa od 361 milijun kuna za ovaj projekt kojeg Europska unija sufinancira s preko 70 posto. Sva tri ugovora izvodit će konzorciji domaćih tvrtki.

Prvi ugovor odnosi se na rekonstrukciju i sanaciju sustava vodoopskrbe i javne odvodnje Vukovara te nastavak izgradnje sustava odvodnje u središnjim dijelovima grada. Predviđena duljina trajanja ovog ugovora iznosi 37 mjeseci od čega je 23 mjeseca planirano trajanje projektiranja, radova i testiranja novog sustava. Ovaj ugovor vrijedan 111,4 milijuna kuna izvodit će konzorcij šest hrvatskih tvrtki predvođenih vinkovačkom tvrtkom Sokol.

Drugi ugovor u planiranom trajanju od 42 mjeseca odnosi se na izvođenje radova u perifernim naseljima grada Vukovara na izgradnji objekata vodoopskrbnog sustava i sustava odvodnje. Od ukupne duljine trajanja ugovora, 28 mjeseci je rok za dovršetak projektiranja, građenja i testova. I ovaj ugovor, vrijedan 97,5 milijuna kuna, provest će konzorcij hrvatskih tvrtki, predvođenih vinkovačkom tvrtkom EURCO.

Posljednji potpisani ugovor vezan je uz novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda grada Vukovara najvišeg stupnja pročišćavanja kojeg će graditi osječka tvrtka Gradnja i vinkovačka tvrtka Sokol. Ugovor vrijedan 147,7 milijuna kuna predviđa 21 mjesec za građenje, testiranja prije i pri puštanju u rad te puštanje postrojenja kapaciteta približno 42.000 ekvivalent stanovnika u pogon.

 
Potpisani ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava, sufinanciranju te partnerstvu za Projekt Vukovar 

 

28. listopada 2014.

Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić, gradonačelnici Vukovara, Čakovca i Županje, načelnici općina Borovo, Bogdanovci, Trpinja, Nedelišće, Sv. Juraj na Bregu, Šenkovec, Pribislavec, Strahoninec i Štitar te direktori lokalnih komunalnih poduzeća Vodovod grada Vukovara, Međimurske vode i Komunalac iz Županje potpisali su danas u Vukovaru ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava, ugovore o sufinanciranju te ugovore o partnerstvu za infrastrukturne projekte iz područja voda za aglomeracije Vukovar, Čakovec i Županja vrijedne više od 712 milijuna kuna.

Spomenuti ugovori potpisani su u sklopu svečanosti „Operativnog programa „Zaštita okoliša“ kojoj je prisustvovao i potpredsjednik Vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić, koji je iskazao zadovoljstvo činjenicom da je Republika Hrvatska za sufinanciranje projekata iz zaštite okoliša od Europske unije dobila ukupno 2,1 milijardu kuna za operativno razdoblje 2007. – 2013.

Projekt „Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture grada Vukovara“ ukupne je procijenjene vrijednosti veće od 361 milijun kuna i uz grad Vukovar obuhvaća općine Borovo, Bogdanovci i Trpinja. Europska unija sufinancira ovaj projekt s preko 70 posto a u sklopu projekta biti će izgrađena nova vodosprema i uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) najvišeg stupnja, provest će se rekonstrukcija i izgradnja vodoopskrbne i odvodne mreže te će biti uspostavljen jedinstveni sustav prikupljanja otpadnih voda na području Vukovara i spomenutih općina.

 
Vodovod grada Vukovara predao prijavu za projekt vrijedan 48.255.000 €  

 

27. prosinca 2013.

Direktorica komunalnog poduzeća Vodovod grada Vukovara Milica Zebec predala je generalnom direktoru Hrvatskih voda Ivici Plišiću aplikacijske pakete za Projekt pročišćavanja otpadnih voda te izgradnje i rekonstrukcije vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava grada Vukovara.

Riječ je o projektu čija je ukupna vrijednost procijenjena na 48.255.000 eura (bez PDV-a) a koji obuhvaća izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (na lokaciji Petri Skela) kapaciteta 42.000 ekvivalent stanovnika, dogradnju i rekonstrukciju 28 km vodoopskrbnog sustava, izgradnju vodospreme kapaciteta 3000 m3, izgradnju sustava odvodnje u ukupnoj duljini 56,8 km, izgradnju 17 crpnih stanica za odvodnju otpadnih voda do uređaja za pročišćavanje te nabavu opreme za upravljanje i održavanje sustava odvodnje.

Za spomenuti projekt već su dobiveni pozitivni komentari konzultanata koje je angažirala Europska komisija a početkom 2014. godine očekuje se početak postupka javne nabave. Europska unija sufinancirat će gotovo 70% projekta (33.571.000 eura) koji će se provoditi kroz pet ugovora i to tri ugovora za radove te ugovor za nabavu opreme i ugovor o nadzoru.